Více než 20 druhů sudových vín, největší maloobchodní prodejce vín z Izraele

Vršovická vinotéka

U Vršovického nádraží 264/16
Praha 10
10100
222 938 500
vino-vrsovice@centrum.cz

Pinotage

Pinotage  je modrá odrůda vína z původem v Jižní Africe. Byla tam vyšlechtěna v roce 1925 jako kříženec mezi Pinot noir a Cinsaut (Cinsaut byl známý jako "Hermitage", tedy odvozen název Pinotage). Pinotage je tmavě červené odrůdové víno s kouřovou, ostružinovou a zemitou chutí, někdy s tóny banánů a tropického ovoce , občas kritizované za stopy po vůni acetonu . Pinotage je často používána pro výrobu kupáží.

Pinotage je odrůda, která byla vyšlechtěna v Jižní Africe v roce 1925 Abrahamem Izakem Peroldem, prvním profesorem vinařství na Stellenbosch University . Perold pokoušel spojit nejlepší vlastnosti z robustního Hermitage s Pinot noir, hroznů, ze kterých je dobré víno, ale mohou být náročné na pěstování. Perold zasadil čtyři semínka z jeho křížení v zahradě na Welgevallenské experimentální farmě a zapomněl na ně. V roce 1927 univerzita vyslala tým k zušlechtění a údržbě zahrady. Součástí tohoto týmu byl mladý asistent Charlie Niehaus, který věděl o sazenicích a zachránil je před likvidací.  První víno ​​bylo vyrobeno v roce 1941 v Elsenburgu z první komerční výsadby v Myrtle Grove.

První uznání přišlo, když  víno ​​Bellevue vyrobené z Pinotage zvítězilo ​​na Cape Wine Show 1959.   Tento úspěch, a snadné pěstování Pinotage vyvolalo vlnu výsadby v roce 1960 .

Krom Jižní Afriky se Pinotage také pěstuje v Brazílii , Kanadě , Izraeli , Novém Zélandu, USA  a Zimbabwe . Na Novém Zélandě je 94 akrů (38 ha) s Pinotage. Ve Spojených státech jsou výsadby v Kalifornii a ve Virginii . V poslední době s výsadbou Pinotage experimentují němečtí vinaři.

Většina světové výsadby Pinotage je v Jižní Africe, kde sice tvoří pouze 6% z plochy vinic, ale je považován za symbol vinařských tradic v zemi. Nejnovější a nejrychleji rostoucí trend je výroba kávy s příchutí Pinotage. 

Pinotage je však více a více i v jiných zemích, než je jeho rodná Jižní Afrika. V dnešní době se Pinotage daří také Novém Zélandu a Zimbabwe, Německu, USA, Izraeli a Brazílii.