Více než 20 druhů sudových vín, největší maloobchodní prodejce vín z Izraele

Vršovická vinotéka

U Vršovického nádraží 264/16
Praha 10
10100
222 938 500
vino-vrsovice@centrum.cz

Saperavi

Saperavi je velmi starobylá, pozdní moštová, místy i stolní odrůda révy vinné (Vitis vinifera). Náleží k eko-geografické skupině černomořských odrůd a patrně pochází z východogruzínské Kachetie, z údolí Alasani, rozprostírajícího se mezi Kavkazem a pohořím Tsiv-Gombori. Některé zdroje však uvádějí jako původní místo výskytu západogruzínskou oblast Imereti a jiné severogruzínskou Abcházii. Odrůda je tak jako tak v Gruzii nejpěstovanější modrou odrůdou.

Saperavi je odrůda révy vinné (Vitis vinifera). Náleží k eko-geografické skupině černomořských odrůd a patrně pochází z východogruzínské Kachetie, z údolí Alasani, rozprostírajícího se mezi Kavkazem a pohořím Tsiv-Gombori. Některé zdroje však uvádějí jako původní místo výskytu západogruzínskou oblast Imereti a jiné severogruzínskouAbcházii. Rodičovské odrůdy nejsou známé.

V Gruzii je odrůda pěstována prakticky ve všech vinařských regionech, najdeme ji na velkých plochách v Kachetii a dále například v regionech KartliImeretieGurie či Rača Lečchumi. Mimo Gruzii ji najdeme snad ve všech státech bývalého SSSR, především v Arménii, Azerbajdžánu, Moldavsku (roku 1999 na 900 ha), v Tadžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu.

Mimo oblast bývalého Sovětského Svazu je odrůda rozšířená na větších plochách v Bulharsku, Rumunsku, na Ukrajině, především v Krymské oblasti, v Austrálii, ve státě New Yorkv USA, v Číně, Japonsku a v Kanadě.

Ve Státní odrůdové knize České republiky není odrůda zapsána, není uvedena ani mezi odrůdami, ze kterých je dovoleno vyrábět zemská vína. V České republice se prakticky nepěstuje.

Název odrůdy, v gruzínštině საფერავი, doslova znamená "barvy, barviva" a vztahuje se k vysokému obsahu barviv ve slupce a v dužině. Některá synonyma obsahují konkrétní údaje o místech pěstování odrůdy Saperavi v minulosti, tak například Patara Saperavi ukazuje na jihozápadní pobřeží Lýkie, na antické město Patara v dnešním Turecku.

Další, lokálně používaná synonyma odrůdy Saperavi jsou : Саперави, Красильщик (Rusko), Didi Saperavi, Kleinberiger, Nerki Khagog, Patara Saperavi, Saparavi, Saperavi Didtana Kwaviliani, S. Martwalmitweni, S. Nischwilmari Twala, Saperawi (Německo), S. de Kachet, S. de Kakhetie, S. Patara, Saperaibi, Saperave Moklemtewana, Sapervi, Sapeur, Sapéravi, Sapewi, Sapiramica Major Sapperawi, Sapperawi, Scaperawi, Scoperawi, Szaperavi.

Odrůda Saperavi je velmi bohatá na mutace a klony. Oblastně se pěstují mutace odrůdy Saperavi, variety Martali Saperavi (jedná se o varietu, údajně dávající vína nejvyšší kvality),Tchwili SaperaviMamali Saperavi a Dedali Saperavi.

V katalogu VIVC jsou samostatně, bez dalších podrobností, uvedeny gruzínské moštové odrůdy Saperavi Atenis (pěstována v regionu Kartli), Saperavi Bezhashvilis (též S. Bedjashvilis, pěstována v regionu Kartli), Saperavi Budeshuriseburi (klon z regionu Kachetie, má protáhle oválné bobule, dříve dozrává a proto mívá vyšší cukernatost moštu, je na menších plochách pěstován na Ukrajině, na Krymu, okolí Oděsy a města Mykolaiv), Saperavi Grdzelmtevana (pěstována v regionu Kachetie), Saperavi Guriis (pěstována v regionuGurie), Saperavi Kartlis (klon z regionu Kartli, dozrávající v oblasti pěstování na přelomu září a října, dávající vyšší výnosy, ale obecně náchylnější k houbovým chorobám), Saperavi Medzhrivkhevis (též S. Mejvriskhevis, pěstována v regionu Kartli), Saperavi Pachkha (pěstována v regionu Kachetie) a Saperaviseburi (pěstována v regionu Kachetie).

Odrůdy mohou být mutacemi či klony odrůdy Saperavi, v některých případech ale může jít pouze o nezařazená synonyma, tak jako u dalších dvou zde uvedených odrůd Saperavi Gruzinskii a Saperavi Viao s udáním místa původu bývalé SSSR. Mimo to je v literatuře ještě zmínka o odrůdách, opět patrně klonech odrůdy Saperavi, a sice Saperavi Acharuli(pěstována v regionu Adžárie), Saperavi Tetri (pěstována v regionu Kachetie) a Saperavi Mskhvilmatrsvala (též S. Mskhvilmarcvala, pěstována v regionu Kachetie).

Odrůda Saperavi byla pro své nepochybné kvality použita při šlechtění nových odrůd révy, namátkou lze uvést tři modré moštové odrůdy z bývalého SSSR, interspecifickou moštovou odrůdu Saperavi Severnyi (1947, Vinohradnický výzkumný ústav J.I. Potapenka, Novočerkask) nebo odrůdy původu Vitis viniferaBastardo Magarachskii (1949) aRubinovyi Magaracha (1928), které pocházejí z ukrajinského šlechtitelského Institutu Magarač na Krymu, založeného hrabětem Michailem Woronzowem roku 1828. Institut dnes disponuje asi 2.000 hektary vinic.[2] Názvy odrůd jsou uváděny v přepisu dle katalogu odrůd VIVC Geilweilerhof.

Odrůda Saperavi se často používá jako barvířka a je schopna dát i v cuvée s 30 % bílé odrůdy víno lákavě červené barvy. Náleží mezi ty vzácné barvířky, používané s úspěchem k přípravě vynikajících odrůdových vín.

Víno je charakteristické tmavě rubínovou barvou, vysokým obsahem extraktu, vyšší aciditou, velmi vysokým obsahem alkoholu a taninů, harmonickou chutí a příjemnou trpkostí. Je vhodné k úpravě barrique, získá aromatický buket pražené kávy a jemné vanilky, doplňující odrůdový ovocitý charakter s tóny zralých černých třešní, sušených švestek a fialek. Víno je pověstné vysokou kvalitou, má velmi dobý potenciál zrání, dobrá vína lze archivovat více než 30 let. Mimo to se Saperavi používá k výrobě odrůdových rosé vín, ovocitých červených vín, určených k pití jako mladá a k výrobě různých cuvée, například s odrůdami MorastelCabernet Sauvignon či s různými autochtonními odrůdami. Místy slouží hrozny též k výrobě destilátů a k přímé konzumaci jako stolní odrůda.

V Gruzínské Kachetii, v údolí Alasani se vyrábějí známá odrůdová vína s názvy „Kindzmarauli“, „Pirosmani“ (přírodní polosladké víno z okolí města Kardanachi), „Mukusani“ (víno z údolí Alasani, zrající v dubových sudech), „Akhascheni“ (přírodně polosladké červené odrůdové víno granátové barvy, vyráběné v okolí Gurdžaani od roku 1958), na Krymu například víno „Juschnobereschni“ a také červený „Krimsekt“.